Kurallar

Sea to Sky’ın kural ve düzenlemeleri

1. Genel
2. Organizatörler, İrtibat
3. Etkinlik Programı
4. Yarışma Ruhsatı ve Etkinlik Katılım Ücreti
5. Teknik Şartlar
5.1 Motosikletler ve Muayene
5.2 Motosiklet Parçalarının Değiştirilmesi
5.3 Yakıt İkmali (Yakıt Doldurma)
5.4 Başlangıç Numarası
6. Zorunlu Ekipman
7. Başlangıç ve Yarış Parkuru, Genel
8. Kurallar, Değerleme ve Cezalar
8.1 Plaj Yarışı
8.2 Orman Zamana Karşı Yarışı
8.3 Kanyon Yarışı
8.4 Olympos Dağı Yarışı
8.5 Çeşitli
9. Çeşitli
10. Parkurun (Pist) Kapanması
11. Katılımcıların Sorumluluğu ve Sorumluluktan Feragat Etmesi
12. İşitsel-Görsel İçerik

1. Genel

“Sea to Sky” şu kılavuzlara göre yazılmıştır: Sea to Sky TÜRKİYE’de “Türkiye Motosiklet Federasyonu”nun (TMF) izniyle 26-29 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleşecektir.

Plaj yarışı Kemer Plajı’ndaki otellerin hemen önünde yapılacak, “Orman Zamana Karşı Yarışı”nın başlangıç sırasını bir gün önceki “Plaj Yarışı” (26 Eylül 2018) belirleyecek. “Orman Yarışı” (27 Eylül 2018), 28 Eylül 2018 cuma günü yapılacak “Kanyon Yarışı ‘’ başlangıç sırasını belirler. Kanyon yarışı (28 Eylül 2018) 29 Eylül 2018 cumartesi günü yapılacak olan ‘’Olympos Dağı Yarışı”nın başlangıç sırasını belirler. Parkurda yakıt ve içme suyu organizatörler tarafından sağlanır.

Bütün etkinlik boyunca acil tıbbi yardım ekipleri her bir katılımcıya hizmet verecektir.

Organizatörler ayrıca şunları da temin eder:
Parkur boyunca çoğu kontrol noktasında içme suyu.
Yarış parkuru boyunca izleyici araçları, süpürücüler ve kurtarma ekipleri için işaretli bir rota

2. Organizatörler, İrtibat

Organizatör: Kemer Enduro Motosiklet Kulübü

İzin veren: Türkiye Motosiklet Federasyonu

Bütün ULUSLAR ARASI katılımcılar için irtibat kişisi:

Murat Kadaganlı
E-posta: murat.kadaganli@seatosky.com.tr
Mobil Tlf: +90 (532) 780 30 18

Bütün TÜRK katılımcılar için Organizatör irtibat kişisi:

Mehmet Özdemir
E-posta: kemerenduro@hotmail.com
Ofis Telefonu: +90 535 5613816

3. Etkinlik programı

Dağ Zirvesi Gezisi
Sea to Sky’ın zirve noktası olan Tahtalı Dağı’nı yarışlardan önce özel bir geziyle inceleyeceğiz, 24 Eylül’de saat 10:00 ile 17:00 arasında hep birlikte Tahtalı dağı ve parkurunu göreceğiz.

Ustalarla Antrenman Yap!
25 Eylül’de profesyonel sürücülerden, işin ustalarından ders alma şansınız var. Hard Enduro’nun yıldızlarıyla saat 10:00 ile 14:00 arası antrenman yapabilirsiniz.

Plaj Yarışı:
26 Eylül 2018 Çarşamba – Başlangıç 09:00
Orman yarışı:
27 Eylül 2018 Perşembe – Başlangıç 09:00
Kanyon yarışı:
28 Eylül 2018 Cuma – Başlangıç 09:00
Olympos Dağı Yarışı:
29 Eylül 2018 Cumartesi – Başlangıç. 09:00

Daha fazla bilgi: http://www.seatosky.com.tr

4. Yarışma ruhsatı ve etkinlik giriş ücreti

Yarışma Ruhsatı:
Türk vatandaşlarının ulusal bir „Türkiye Motosiklet Federasyonu“ TMF Enduro veya Cross Country lisansına sahip olmaları gereklidir

Etkinlik giriş ücreti:
Katılımcılar

http://www.seatosky.com.tr/ adresindeki çevrimiçi kayıt formunu kullanarak kaydolmalıdır.

Bunu yaparken herhangi bir teknik sorun yaşarsanız başvuru istemek için info@seatosky.com.tr ’ye bir e-posta gönderebilirsiniz.

Bireysel kayıt için gereken ücret 450 avrodur. Kayıt yaptırırken ücretinizi online olarak yaptırmanız gerekmektedir.

5. Teknik şartlar
5.1 Motosikletler ve muayene

Motosikletler teknik olarak kusursuz bir durumda olmalıdır. Gürültü emisyonları 96 dB’yi (A) aşmamalıdır. Motorkros ve trail motosikletlerine izin verilir. Çalışan bir ön far olmak zorundadir Organizatör güvensiz motosikletlerin etkinliğe katılmasını yasaklama hakkını saklı tutar.

5.2 Motosiklet parçalarının değiştirilmesi

Motosikletin çerçevesi etkinlik süresince hiçbir şekilde değiştirilemez.

5.3 Yakıt ikmali (yakıt doldurma)

YALNIZCA motor kapalıyken yakıt doldurun. Kendi motorunuzun yakıtını kendiniz doldurun. Yakıt doldurma alanlarında sigara içmek kesinlikle yasaktır. Yakıt molası zorunlu değildir. Yakıt molaları yarış süresine dâhildir. Yakıt doldurma molalarının konumuna ve prosedürüne dair diğer ayrıntılar her yarış gününden önce 21:00’da otel yarış merkezindeki yarışmacı brifinginde açıklanacak ve duyuru panosuna asılacaktır.

5.4 Başlangıç numarası

Başlangıç numaraları kayıt maliyetine dâhildir ve organizatör tarafından verilecektir. Başlangıç numaraları motosikletin önüne, sağına ve soluna açık ve görülebilir biçimde yerleştirilmelidir. Yalnızca Sea to Sky yetkililerinin verdiği başlangıç numaraları kullanılabilir! (ön ve yan panel numaraları) Bir numara okunamaz hale gelirse organizatörden yeni bir numara istemek sürücülerin sorumluluğudur.

6. Zorunlu ekipman

Güvenlik sebepleriyle sürücüler araçlarında aşağıdaki malzemeleri beraberlerinde taşımalıdır:
1 Su geçirmez ambalajlı GSM cep telefonu (çağrı almaya VE aramaya açık durumda)
1 litre su
Motosiklet kaskı takılmalıdır.

7. Başlangıç ve yarış parkuru, Genel

Bütün katılımcılar yarışma ve hizmet ekibi brifinginde/brifinglerinde kesin başlangıç prosedürüyle ilgili bilgi alacaklardır. Başlangıç çizgisi, başlama listesi ve aralık formasyonu her yarış gününden önceki akşam yarışmacı brifinginde duyurulacaktır.

Rotanın açıkta olması nedeniyle, her bir katılımcı yarışmacılarla temaslara (geçme) dikkatli ve saygılı bir şekilde yaklaşmalıdır. Kontrol noktası bayrakları içinde geçmeye izin verilmez.

Kontrol noktaları (CP) zamanlama noktalarıdır (yarışmacıların geçiş zamanı kaydedilir) ve parkurda beyaz ve sarı bayraklarla açıkça gösterilir.

Yarış sırasında yarışmacılarla ilgili aşikar olaylar, örneğin bir yarışmacının açıkça yaralanması veya bir yarışmacının teknik arıza nedeniyle durması en yakın resmi yarış şefine HABER VERİLMELİDİR. Eğer ciddi yaralanmalar varsa cep telefonuyla doğrudan yarış acil durum numarasını arayın.

Bir kaza olması halinde sürücüler yaralı bir sürücüye yardım etmeye borçludur. Lütfen cep telefonuyla kurtarma koordinatörleriyle irtibata geçin. Yaralı bir sürücü asla yalnız bırakılmamalıdır!

8. Kurallar, Değerleme ve Cezalar
8.1 Plaj Yarışı

– “Plaj yarışı” kumlu toprağı olan motorkros pistine benzeyen, çitle çevrili yuvarlak bir pisttir.
Bazı sıçrayışlar ve engeller uygulanacaktır.
– “Plaj yarışı”nın GALİBİ “20 dakika artı 1 tur”da en fazla sayıda turu tamamlayan kişidir.
– Sıralama turlarında yapılan derecelere göre yarışmacılar en iyi 150 binici final yarışında yarışmaya hak kazanacaklardır. Finale yarışında tüm yarışmacılar yaptıkları zamanların sonucuna göre sıralanır.
– Başlangıç her 50 binici grubu halinde toplu başlangıç olacaktır. 1-50 için A Final, 51-100 için B Final ve 101-150 için C Final.
– Sonuç “orman zamana karşı yarışı”nın başlangıç sırasını belirleyecektir.

Plaj Yarış Takvimi

– 09:00 katılımcılar için yürüyerek parkur tanıma.
– 09:45-10:15 Antrenman
– 10:30 birinci grup için 15 saniye ara ile tekli start
– 11:00 ikinci grup için 15 saniye ara ile tekli start
– 14:00 Yarış Sonuçları Padok da yayınlanacaktır.
–- 15:30 – Final C: En yavaş 50 yarışçı sıralaması 101-150
–- 15:55 – Final B: orta seviye 50 yarışçı sıralaması 51-100
–- 16:20 – Final A: En hızlı 50 yarışçı sıralaması 1-50

8.2 Orman Yarışı

“Orman zamana karşı yarışı” işaretli bir yarış parkurudur. Galip bütün kontrol noktalarını doğru biçimde geçerek başlangıçtan bitişe en kısa sürede ulaşan yarışmacıdır. Yarışmacı bütün kontrol noktalarında DURMALIDIR.

“Orman zamana karşı yarışı” bitişine ulaşmayan bir sürücü doğru biçimde geçtiği son kontrol noktasına göre değerlendirilecektir. Aynı kural kontrol noktalarını kaçıran sürücüler için de geçerlidir.

“Orman zamana karşı yarışı”nın bitişine ulaşmayan sürücüler “Kanyon yarışı”nın son başlangıç sırasından/sıralarından “orman zamana karşı yarışı”nı tamamlayanların sonuncusu başladıktan 5 dakika sonra başlayacaklardır. Eğer sürüş süreniz bitişe ulaşamayacağınızı gösteriyorsa (4 saat maksimum sürüş süresi) kontrol noktasında veya yakıt doldurma noktasında yarışı terk etmeniz istenecek ve sürücü padokuna yönlendirileceksiniz. “Maksimum sürüş süresi” 4 saattir.

Organizatör adil olmayan davranış sergileyen veya parkurda hile yapan katılımcıları diskalifiye etme hakkına sahiptir. “Orman zamana karşı yarışı”nın sonucu “Kanyon yarışı”nın başlangıç sırasını belirler. Başlangıca geç kalmak yarış parkuruna girmenize izin verilmemesi anlamına gelir.

Parkur dışı sürene, kısa yollardan gidene, parkurdan 25 metreden fazla uzaklaşana 60 dakika ceza verilir.

8.3 Kanyon Yarışı

“Kanyon zamana karşı yarışı” işaretli bir yarış parkurudur. Galip bütün kontrol noktalarını doğru biçimde geçerek başlangıçtan bitişe en kısa sürede ulaşan yarışmacıdır. Yarışmacı bütün kontrol noktalarında DURMALIDIR.

“Kanyon zamana karşı yarışı” bitişine ulaşmayan bir sürücü doğru biçimde geçtiği son kontrol noktasına göre değerlendirilecektir. Aynı kural kontrol noktalarını kaçıran sürücüler için de geçerlidir.

“Kanyon zamana karşı yarışı”nın bitişine ulaşmayan sürücüler “Olympos dağı yarışı”nın son başlangıç sırasından/sıralarından “orman zamana karşı yarışı”nı tamamlayanların sonuncusu başladıktan 5 dakika sonra başlayacaklardır. Eğer sürüş süreniz bitişe ulaşamayacağınızı gösteriyorsa (4 saat maksimum sürüş süresi) kontrol noktasında veya yakıt doldurma noktasında yarışı terk etmeniz istenecek ve sürücü padokuna yönlendirileceksiniz. “Maksimum sürüş süresi” 4 saattir.

Organizatör adil olmayan davranış sergileyen veya parkurda hile yapan katılımcıları diskalifiye etme hakkına sahiptir. “Kanyon zamana karşı yarışı”nın sonucu “Olympos dağı yarışı”nın başlangıç sırasını belirler. Başlangıca geç kalmak yarış parkuruna girmenize izin verilmemesi anlamına gelir.

Parkur dışı sürene, kısa yollardan gidene, parkurdan 25 metreden fazla uzaklaşana 60 dakika ceza verilir.

8.4 Olympos Dağı Yarışı

Galip bütün kontrol noktalarını doğru biçimde geçerek başlangıçtan bitişe en kısa sürede ulaşan yarışmacıdır. Yarışmacı bütün kontrol noktalarında (CP) DURMALIDIR. Bitişe ulaşmayan bir sürücü doğru biçimde geçtiği son kontrol noktasına göre değerlendirilecektir. Aynı kural kontrol noktalarını kaçıran sürücüler için de geçerlidir.

Başlangıç sırası başına 10 katılımcıdan oluşan gruplar içeren bir toplu başlangıç olacaktır. Her sıra arasındaki başlama aralığı yaklaşık 2 dakika olacaktır. Eğer sürüş süreniz 7 saat maksimum sürüş süresi içinde bitişe veya sonraki kontrol noktasına ulaşamayacağınızı gösteriyorsa kontrol noktasında veya yakıt doldurma noktasında yarışı terk etmeniz istenecek ve sürücü padokuna yönlendirileceksiniz.

“Maksimum yarış süresi” 7 saat olacak ve ilk sıranın başlangıç zamanından itibaren sayılacaktır.

Organizatör adil olmayan davranış sergileyen veya parkurda hile yapan katılımcıları diskalifiye etme hakkına sahiptir.

– 2365 metredeki Olympos Dağı bitişine ulaşan sürücülere Sea to Sky Altın madalyası verilecektir.
– 7 saat maksimum yarış süresi içinde yaklaşık 1750 metreye ulaşan sürücülere Sea to Sky Gümüş madalyası verilecektir.
– 2. Nehir yatağına ulaşan sürücülere Sea to Sky Bronz madalyası verilecektir.

Madalyalar Pazar akşamı Plaj partisinde düzenlenecek Ödül töreninde verilecektir.

8.5 Çeşitli

Yarış yönünün tersine sürenler diskalifiye edilir.

9. Sonuçlar

Geçici sonuçlar ve daha sonra resmi sonuçlar otel girişindeki Yarış Merkezinde bulunan Sea to Sky etkinlik duyuru panosuna asılacaktır. Geçici sonuçlar her akşam yayınlanır; yarışmacılar şikayette, itirazda veya protestoda bulunmak için bir saat süreye sahiptir. Şikayet, itiraz veya protesto olmazsa 2 saat sonra sonuçlar başka bildirim yapılmadan resmi hale gelecektir.

Protestolar, şikayetler, itirazlar

Resmi protestolar yazılı olmalı ve 100 Euro protesto ücreti ödenmelidir. Protesto uygun görülürse bu ücret geri verilecektir. Resmi protesto(lar) olması halinde bunları değerlendirmek amacıyla organize bir jüri toplantısı yapılacaktır. “Kabul edilebilir” şikayetler veya itirazlar olursa bunlar Yarış Müdürü ve/veya yarış organizatörleri tarafından değerlendirilecektir. Yazılı protestolar olması halinde hakem Yarış Müdürü’dür. Sea to Sky’ın büyük jürisi yarış jürisidir. Bu jüri etkinlik organizatörlerinin bir temsilcisinden, bir uluslararası komisyon üyesinden ve Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun (TMF) bir temsilcisinden oluşur.

10. Yarış Parkurunun (Pist) Kapanması

Yarış süresi sona erdikten sonra yarışmacılar yarış parkurunu sadece sürücü padokunu gösteren tabelalarla işaretlenmiş rotalardan terk edebilirler. Organizatörlerin ´süpürücü´ araçları yarış parkurunu kapatacaktır. Süpürücünün talimatlarına uymayan yarışmacılar sorumluluğu tamamen kendileri üstlenirler. Organizatör parkurda bırakılan bir sürücü motorunun alınacağını garanti edemez, ama mümkün olan hallerde yardım sağlanacaktır.

11. Katılımcıların Sorumluluğu ve Sorumluluktan Feragat Etmesi

Özel olarak bütün yarışmacılar etkinliğe sorumluluğu kendileri üstlenerek katılır. Motosikletlerinin neden olacağı bütün hasarlar için özel hukuki ve cezai sorumluluğu taşırlar.
Her yarışmacı kendisinin ve aracının sorumluluk sigortası kapsamında olduğunu garanti eder.
Eğer sürücü sürdüğü motosikletin sahibi değilse, etkinliğin organizasyonla ilgilenen herkesi mülk sahibinin bütün hak taleplerinden ari kılar.

Bir kaza geçiren veya hasara uğrayan yarışmacı etkinliğin organizasyonuyla ilgilenen herkese, özellikle de aşağıdakilere karşı dava açma veya bir çareye başvurmaya dair bütün haklarından feragat eder:

– Organizatör, temsilcileri ve yardımcıları
– Etkinliğin sahibi, kullanılan mülk ve taşıyıcısı ve parkur üzerinde inşa edilen tesislerin ve kuruluşların taşıyıcısı ve onun temsilcileri ve yardımcısı
– Tanıtımcı
– Etkinlik sponsorları
– TMF (Türkiye Motosiklet Federasyonu)

12. İşitsel-Görsel İçerik

Sea to Sky’ın en geniş biçimde yayılmasına ve tanıtılmasına imkan tanımak amacıyla, herhangi bir sebeple Sea to Sky’a katılan bütün kişiler (bundan sonra topluca Yarışmacılar olarak anılacaklardır) yarışmaya katılımlarının organizatörlere ve vekillerine isimlerini, benzerliklerini, seslerini, biyografilerini ve geçmişlerini ve genel olarak Sea to Sky ile ilgili spor performanslarını, ayrıca araç parça imalatçılarını, üreticilerinin ve sponsorlarının ticari ismini/isimlerini, ticari markasını/markalarını ve markasını/markalarını bütün biçimlerde, bütün ortamlarda (ister şu anda mevcut olsun, ister daha sonra geliştirilsin) ve bütün formatlarda, dünya çapında reklam/veya ticari kullanım dâhil olmak üzere her türlü kullanım için, aşağıda belirtilenler dışında hiçbir sınırlama olmadan ve bu kullanım için bütün ülkelerince kanuni veya nizami hükümlerce, kanuni ve/veya hakemlere ait kararlarınca, ayrıca uluslararası sözleşmelerce (mevcut ve gelecekte) şu anda verilen korumanın bütün süresi boyunca ve bu süreye sonradan getirilebilecek uzatmalar boyunca çoğaltma ve gösterme hakkını gayrı kabili rücu olarak, hiçbir ücret olmaksızın verdiğini onaylar ve kabul ederler.

Benzer biçimde, organizatör de Sea to Sky’ın tamamı veya bir kısmıyla ilgili herhangi bir yayın biçimindeki kitaplar, fotoğraf kitapları, bant karikatürler, video kasetler, CD-ROM’lar, DVD’ler veya daha genel olarak herhangi bir cihazdaki ve herhangi bir formattaki bütün video kayıtları veya video diskler, posterler, seyahat günlükleri, imza defterleri, haritalar, Sea to Sky’ın resmi programları haricinde Yarışmacının bireysel görüntüsünü „merchandising“ adıyla bilinen pazarlama yan ürünleri bağlamında kullanmayacak ve kullanılmasına izin vermeyecektir.